Samozřejmě, že mluvím sama se sebou. Občas potřebuju radu experta.

...........................................................................................

Dokouřeno

4. června 2015 v 20:52 | Adina |  Cizí velký svět
Milí kuřáci... Típněte svojí poslední cigaretu, kterou kouříte v útulně zakouřeném prostředí českých hospod a restaurací. Je totiž docela pravděpodobné, že od příštího roku si v hospodě nezapálíte.


Slyšel už o tom asi každý... Vláda odhlasovala zákaz kouření v hospodách - už se čeká jen na schválení senátem, a poté si už svoje obvyklé cigárko po obídku, při pivečku nebo ke kafíčku budete muset vychutnávat před venkovním prahem podniku.

Jsem nekuřák. Nikdy jsem nekouřila a myslím, že ani v budoucnu nehodlám začínat. Na druhou stranu nejsem ale takovým tím hysterickým odpůrecem kouření, co se provokativně rozkašle už při zvuku cvaknutí zapalovače. Možná o sobě můžu říct, že jsem až takový nekuřák flegmatik. Při otázce, zda si může můj spolustolovník zapálit odpovídám, že klidně... Ani když sedím v kouři hustém tak, že nevidím na druhou stranu stolu situaci příliš neřeším. Zabíjí mě tolik věcí (výfukové plyny, éčka v potravinách, záření z mikrovlnky...), že těch pár hodin v oblaku kouře, co občas trávím se svými přáteli kuřáky, nijak neřeším.

Dnes jsem v rádiu slyšela na toto téma anketu. Myslím, že to bylo dost zmanipulované. Odpovídaly samé ženy důchodkyně (co jsem tak podle hlasu soudila). A co myslíte, že tyhle stařenky soudí o zákazu kouření v restauracích? No samozřejmě! Každá chvíli nadávala na ty smradlavé kuřáky, pak pochválila činnost zákonodárců a poté několik z nich ještě přidalo pár poznámek o tom, jak kouření škodí zdraví a hlavně dětem. Opravdu objektivní názory.

Ale i když je k anketě nepřizvali, myslím, že je naprosto jasné, co si myslí kuřáci - že je to prostě hloupost. Upřímně já si tak nějak nedokážu představit, jak každý závislák na nikotinu (a že je jich víc než dost) odbíhá kouřit ven. To budou vchody do podniků obsypané tak, že ani nebude možné se dostat dovnitř. Pak myslím, že přijde nařízení přikazující kouřit alespoň 5 metrů od vchodových dveří, protože procházet tím kouřem je stejné jako v něm sedět... Ale to už zase předbíhám a celou situaci trochu zlehčuji.

Vypadá to, jako bych se kuřáků zastávala? Možná trochu. Přijde mi trochu nedemokratické někomu zakazovat případně přikazovat co smí nebo nesmí na "veřejném" místě dělat. Když už, tak ať si každý majitel restaurace/hospody rozhodne sám, zda jeho podnik bude kuřácký či nekuřácký nebo jestli pro kuřáky vyhradí nějaký speciální salónek, ve kterém se mohou prokouřit do bezvědomí. Ale říct narovinu: kouřit se nebude nikde, je už trochu za hranicí toho, do čeho by vláda měla zasahovat.

Abych to tedy shrnula - zakázat kouření v restauracích a hospodách? Za mě ano - ale pouze, když si o tom rozhodne majitel sám. Proč dělat z nějaké zaplivané vesnické putyky nebo nonstopu lokál, kde to bude vonět po fialkách, když zrovna tam cigaretový dým nikdo neřeší.

Co myslíte? Je celorepublikový zákaz kouření v restauracích a hospodách opravdu správným krokem?
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Renyu Renyu | E-mail | Web | 4. června 2015 v 21:53 | Reagovat

Za mě určitě ano. Kouření absolutně nesnáším a prostě mi vadí, když vedle mě někdo pokuřuje, vadí mi ten smrad ._.
Asi by mi mohl někdo oporovat, že je to každého věc, což by každého věc byla, kdyby si kouřil sám u sebe doma, ale stejně to jde do vzduchu, znečišťuje to prostředí, a čichají to i ostatní lidi. A v restauraci to samozřejmě platí dvojnásob, protože tam ti lidi doopravdy jsou, a cítí to ne jen tak pomyslně, že to vzduch roznese (ono to vyjde nastejno, ale takhle cítí i ten smrad).
Asi by někdo mohl říct, že jsou i nekuřácké restaurace, tak ať si nekuřáci chodí do nich, ale teď se ptám - když vynecháme že na kouření vidím jen to záporné -  k čemu vám to je? To vám to jídlo více chutná, když u toho kouříte? A k čemu je kouření celkově?
Well, neberu to dospělým kuřákům (pokud to nejsou ty extrémní případy, všichni víme co myslím), ale co se týče mých kouřících vrstevníků, ti jsou na facku (dobře, ti asi zrovna nebudou kouřit v restauraci >.<).
Takže já jsem rozhodně pro zákaz.

2 Uraluska Uraluska | E-mail | Web | 4. června 2015 v 21:54 | Reagovat

Asi to vidím dost podobně jako Ty. Sama rozhodně nejsem nekuřák flegmatik, kouření v mém okolí mi vadí a jsem vděčná za to, že většina mých kamarádů nekouří, i za to, že ti zbylí na mě berou ohled (do té míry, že když jsem u nich na návštěvě, chodí třeba kouřit k oknu).

Ale sakra, tu restauraci si za své peníze provozuje její majitel a je jeho právem nastavit si takové podmínky, aby se uživil. Samozřejmě že to má své limity, nechci se bít za zrušení hygienických předpisů, ale zrovna kouření... Jasně, myšlenka, že v mé oblíbené restauraci s menším prostorem, kde se smí kouřit, mě už kuřáci nebudou otravovat (omluva kuřákům za to označení, ale ano, mně cigaretový kouř vadí), je fajn. Méně fajn je myšlenka, jak možná zkrachuje spousta vesnických hospod (pokud se v nich tedy nebude kouřit načerno), včetně těch, kde jsme se třeba o nějakém výletě zastavili na pivo a polévku.

3 Vera Vera | Web | 4. června 2015 v 22:08 | Reagovat

Jsem též nekuřák, ovšem přiznám se, že jsem rok kouřila, ale ze zdravotních důvodů jsem radši odstoupila od své neřesti. ;-)  I teď i v době, kdy jsem kouřila, mi ovšem kouř vadil vždy jen na diskotékách (hned po omladině to byl druhý důvod, proč jsem tam přestala chodit) nebo když mi jej někdo ze škodolibosti foukl do obličeje. Jinak si myslím, že dnešní moderní hospody, restaurace a bary už mají takové odvětrávání, že je hodnota zahulení úplně minimální. Myslím, že by zcela stačilo v zákazu kouření nechat obědovou dobu. Vymlouvat se na děti, které si ničí zdraví škodlivým kouřem, je směšný. Vždyť dneska děcka kouřej jak fabriky pomalu od první třídy a co se důchodců týče, když žijí dodnes, kouř stoprocentně nebude to, co je zabije.. :-D  :-D

4 Cesta do nitra Cesta do nitra | Web | 4. června 2015 v 22:30 | Reagovat

Také nekouřím na druhou stranu ale určitě nějaké hospody, pivnice tam asi budou moci kouřit.

5 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 5. června 2015 v 21:33 | Reagovat

No, mně jsou hospody celkem jedno. Ale když už se nesmí brát drogy, které ubližují jen dotyčnému a nemají žádný vliv na jeho okolí, mělo by se to dělat hezky spravedlivě a povolit jejich užívání a kupování nebo zakázat kouření komplet, aspoň by se na to pak netvářilo, že drogy jsou fuj až na cigarety, který jsou naprosto v pohodě. Byly, v minulosti. Stejně jako heroin na dětský kašel.

6 asanita asanita | Web | 6. června 2015 v 12:33 | Reagovat

Já to vidím podobně jako ty. Kouření mi sice celkem vadí, ale když mají v restauraci salonek tak proč ne? Měla by to být věc každého podniku.

Co ale vadí mně tak to je kouření na autobusových zastávkách. Myslím, že na to už nějaké nařízení vydáno bylo ale
nějak nevidím, že by to kuřáci dodržovali. Přeci jen na zastávkách stojí mnohdy více "malých" dětí.

Mimochodem mě dost dostala ta Tvá úvaha v pátém odstavci jak jsi psala, že se potom vydá nařízení o kouření 5 metrů od vchodových dveří, to jsem se musela smát. :D

7 Kika Kika | E-mail | Web | 6. června 2015 v 20:09 | Reagovat

Kouření mi vážně ale vážně vadí, nesnáším jak z toho pak nevoním a jak mě ze zakouřenýho prostředí bolí hlava, ale souhlasím, tohle by se regulovat nemělo, trh doteď fungoval celkem slušně, necítím nedostatek nekuřáckých ne kuřáckých podniků :)

8 myantisecretdiary myantisecretdiary | 8. června 2015 v 20:26 | Reagovat

Naneštastie moj oco fajčí a naozaj to neznášam :( jednoducho ten smrad ma naozaj odpudzuje, moj "viac ako kamarat, menej ako frajer" raz smrdel rovnako a pfuu. fuj. ale súhlasim, ked majú v podnikoch svoj priestor a budú to dodrziavat +to nikoho nebude odpudzovat neviem prečo nie :)

9 Livi Livi | Web | 11. června 2015 v 10:48 | Reagovat

Pro mě má takhle mince dvě strany, takže tohle bude dlouhý příspěvek. :D

Osobně bych spíš pochopila, kdyby se zakázalo kouřit na veřejných prostranství, protože v takových případech je náročnější se kuřákovi vyhnout, já do té školy/práce/úřad prostě musím, a jak se říká: jedna svoboda končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného. Tam by to mělo větší logiku. Rozhodně nesouhlasím s tím, že by se mělo ustupovat člověku, který je na něčem závislý a škodí tím i lidem kolem, víš třeba, kolik ročně stojí uklízení nedopalků z ulic? V soukromém objektu ať si každý dělá, co uzná za vhodné, i když jediný nekuřácký bar u nás ve městě je vždy tak narvaný, že si tam ani nesedneš, takže moc na výběr není.  Jenže... to by byl úplně stejný řev, protože v téhle republice si lidé "svobodu a demokracii" pletou s povolením, že se mohou chovat jako bezohlední idioti, a tolerance pro ně znamená, že ostatní budou tolerovat jejich chování, ale oni v ničem nikoho neustoupí ani o milimetr. Zkrátka: ty je obtěžovat nesmíš, oni tebe mohou, protože je to jejich právo a oni se nenechají omezovat. S tímhle chováním jsem se bohužel u kuřáků dost často setkala. Jenže takhle to prostě nefunguje. Ještě nedávno jsem byla stejně tolerantní nekuřák, jako jsi ty.

Potom jsem absolvovala oběd s arogantním kuřákem, který mi celou dobu mával cigaretou nad talířem a zbytek nechal doutnat na stole v popelníku. Dobrou chuť, že? Poslední hřebíček do rakve přišel letos v únoru, kdy jsem pochopila, že i když já nikdy neměla problém kuřákovi ustoupit a nechat ho, ať si zapálí, oni absolutně nejsou schopní mi to jednou jedinkrát oplatit. V prosinci a lednu jsem prodělala těžký zápal plic. Nikomu to nepřeji zažít. Takhle nemoc byla dřív z velké části smrtelná a odrovná tě částečně na dalších X týdnů a měsíců, než se tvoje plíce plně vzpamatují. Asi dva týdny po té, co jsem byla prohlášena za zdravou, slavil kamarád narozeniny. Tak jsem se tam šla podívat v naivní představě, že budou pro jednou tolerantní oni a nebudou mi kouřit přímo pod nos, nevadilo by mi to na druhé straně místnosti, ale kouř foukaný do obličeje jsem v té době opravdu nebyla schopná ustát. Byl to veliký omyl. Věděli, čím jsem si prošla a že mi kouř ještě dělá problém, stejně si jeli jedno za druhým přímo u stolu, kde jsem seděla, a pak se divili, že jdu domů brzy, protože jsem se prostě začala dusit. :-? Jasně, nejsou takoví všichni. Jenomže kdyby všichni používali u kouření mozek (nemávali rozpálenou cigaretou jiným před obličejem, nezapálili si natruc na místě, kde to není povolené, slušně se zeptali, jestli to třeba někomu nevadí...), tak jsme se nikdy nemuseli dopracovat k tomu, aby se o zákazu mluvilo.

10 Nettie Nettie | E-mail | Web | 14. června 2015 v 19:36 | Reagovat

Já jsem teda docela silný astmatik, ale už jsem si nějak na zakouřená prostředí zvykla. Občas prostě musím odběhnout ven a pořádně se nadýchat "čerstvého" -považovat městský vzduch za čerstvý je docela naivní názor- vzduchu.
Co se týče zákazu kouření. Přijde mi to jako docela blbost. Přesně jak říkáš, každý at si rozhodne sám. Takhle nejen, že by se před hospodou tvořil dav a permanentní oblak kouře, ale myslím, že by většina hospod přišla o kšeft. Ale když už nemůžou kouřit v hospodě, tak kde teda? Takhle si tedy radši nakoupí lahváče ve slevě z Tesca, nalijou si je do plastovýho hrníčku a v klidu vypijou i s cigaretkou na zahradě.
MYslím, že tím, že zakážeme kouřit v hospodách lidstvo nezachráníme. Jak říkáš- zakažme deodoranty, vonavky, auta, továrny a repelenty. Pak až si zakažte kouření.
Koukám, že se kuřáků nějak moc zastávám, ale je mi to nějak jedno. Žij a nech žít. Nekuř a nech ostatní, at si ty plíce pro mě za mě ničí

11 soul-underground soul-underground | Web | 2. července 2015 v 10:27 | Reagovat

To co píšeš není pravda. To že vchody budou obsypané cigaretami si nemyslím, také argument, že hospody zkrachují je špatný. Proč by to fungovalo v Irsku a v ostatních zemích a u nás ne?

A když už vytahuješ tu svobodu. Svobodu výběru. Každý jedince si sám vybere jestli chce kouřit nebo ne. A pokud ano bude dodržovat nějaká pravidla. Osobně ale nevěřím, že to vyjde, nebude to uhlídatelné.

12 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 2. července 2015 v 10:35 | Reagovat

Souhlas. Kuřák je taky člověk a stát se nemá co cpát majitelům podniků do toho, jakým způsobem budou svou vlastní restauraci/hospodu/cokoli řídit.

13 cestující cestující | 2. července 2015 v 10:41 | Reagovat

Přestože jsem nekuřák a ve svém okolí si hlídám čistý vzduch, tvrdím, že zákaz je nevhodný. Zasévá nenávist mezi lidi (kuřáky a nekuřáky). Rozumnější varianta je upravovat podmínky tak, aby lidé nemuseli nedobrovolně trpět kouřem. Četla jsem, že kdesi na letišti to vyřešili uzavřenými kuřáckými kabinami. Jak prosté. V restauracích jsou někde oddělené místnosti kuřácké od nekuřáckých. Praxe by si našla rovnováhu. Ale naši politici potřebují předvádět nějakou efektní a viditelnou aktivitu, která by zakryla, co dělají především (to ať si každý doplní sám). Stejně trh s cigaretami potřebují kvůli ziskům z daní. Jako u alkoholu. Nejvíc ovlivní vývoj kouření rodiče svou výchovou dětí v rodině.

14 baruschkasf baruschkasf | E-mail | Web | 2. července 2015 v 11:12 | Reagovat

Já jsem kuřák a tenhle zákaz mě osobně nijak extra nevadí :-)
Ono takové cigárko pod širým nebem má svoje kouzlo (a já nechodím do hospod). Jen u nás ve městě je podezřele málo popelníků.  
Vlastně.... jsou na zastávkách MHD, ale tam se kouřit nesmí...
U nás by bylo spousta nedopalků po ulicích.
Ale pak je taky fakt, že většina chlapů, pivařů, by do hospod přestala chodit.
Když česká manželka říká manželovi, že smrdí putykou, rozhodně tím nemyslí, že si polil tričko pivem, je to směs vydechovaných výparů a cigaretového kouře...
Vůbec nejde o to, aby si člověk zapálil u jídla, ale u půllitru, to je jedna z hospodských tradic.
Zákon by měl platit ve všech zařízeních, kde se podává jídlo.
Neříkám, že bych si chodila na roh na utopence, ale kluci, kteří tuhle zaplivanou putyčku vedou, budou muset přehodnotit a zjistit, jaké klienty budou mít radši, jestli ty, kteří si přijdou na pravé hospodské utopence, popřípadě na nakládaný hermelín a nebo ty, kteří si přijdou popít pivko a vykouřit půl krabičky, zahrát kulečník, šipky, fotbálek...
Ach jo, zakázat kouření v hospodách?
Kdy nám v hospodách zakážou popíjet alkohol?
Ten je totiž taky nezdravý a v případě přepísknutí i otravující okolí...

15 Simča Simča | 2. července 2015 v 11:28 | Reagovat

Som  nefajčiar, naši majú krčmu a aj tak som za striktný zákaz fajčenia na verejných priestranstvách. (tiež podnikoch) Nie je to porušenie demokracie. Verejné miesto je verejné, a sú tam aj nafajčiari, takže fajčiar zase zasahuje do mojej slobody (a zdravia) že si zapáli.

16 Vall Vall | Web | 2. července 2015 v 11:34 | Reagovat

Já nekouřím a ani s tím nehodlám začít. U nás v rodině někdo kouří. Sice mě to strašně štve, ale tak já s tím nic nenadělám. Alespoň, že nekouří mně do ksichtu, protože to naprosto nesnáším a jsem ráda, že to pochopili.
Taky mě moc těší, že v hospodách bude kouření zakázano.

17 Sefir Sefir | E-mail | 2. července 2015 v 11:58 | Reagovat

Sama nekouřím, je zajímavé, že u některých lidí mi nevadí, že kouří ale u jiných ano. Myslím, že zákaz kouření by si podniky měli určit sami, takové ty lepší podniky by nekuřácké být mohli, ale některé hospody by tím, alespoň podle mého názoru, ztratily takové to své "kouzlo", které mě osobně dost odrazuje.

18 Fee Fee | 2. července 2015 v 12:06 | Reagovat

Jsem nekuřák a jsem proti zákazu kouření. Ve většině restaurací existují prostory pro kuřáky a nekuřáky, tak aby se ani jedni neomezovali. Co bychom chtěli víc? Některé hospody přijdou o značné příjmy, děsivě to ublíží naší ekonomice a je to taky trochu omezování lidské svobody. Přijde mi to jako šikana kuřáků. Ať se teda v hospodách udělají nekuřácké a kuřácké prostory jako v restauracích a je klid.

19 pocitynecity pocitynecity | 2. července 2015 v 12:15 | Reagovat

Mít hospodu tak pro to už tolik nehorujš že? Měla by řešit spíš přítomnost pobudů a úchylů na našich ulicích a ne něco, co je pro spoustu podnikatelů likvidační. Koho štvalo kouření, mohl jít jinam. Stačilo pouze založit nekuřácká místa... ale zakázat kouření je na nic.
Odnesou to majitelé hospod barů a kaváren. Jasně, nadýmeno je hnusná věc, ale posedět u kafe a zapálit si nikoho neohrozí. A pokud vyváděly matky s fakanama, měly jít do dětskejch koutků. Je to prostě na nic. Chápal bych totální zákaz trávy ....ale kouření, to ne. Taky jednoho dne můžeme mít zákaz třeba smrkání na ulici jako v Asii.

20 Nekra Nekra | Web | 2. července 2015 v 12:19 | Reagovat

Na ulicích by to kouření taky měli zakázat. Jsem nekuřák a kouření mi vadí, takže zákaz kouření vnímám jako správnou věc. To, aby si o tom majitelé restaurací rozhodovali sami, to je ještě argument, co dává tak nějak smysl. Nemají snad podle zákoníku zaměstnanci právo na pracovní prostředí bez kouře?
Nejen, že kouření smrdí, ale taky způsobuje rakovinu plic i u pasivních kuřáků - lidí v okolí. Proto zastávám názor, že na veřejných místech, kde jsou i nekuřáci (a ulice to je tuplem) by mělo být kouření všude bez výjimky zakázaný. Kuřáci poškozují zdraví všech, nejenom to svoje. Ohrožují ostatní. A to jim máme tolerovat?! >:( Jsem proti kouření na veřejných místech.

To je rozdíl oproti např. alkoholu, který opilec ničí játra akorát sám sobě. Ano, kuřákům by mělo být zakázáno poškozovat naše zdraví. A pořádně trestat, když zákaz poruší.

21 Illumináti Illumináti | Web | 2. července 2015 v 12:24 | Reagovat

wow
                    such kouření
            much zákaz
               8-)  8-)  8-)  8-)  8-)

22 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 2. července 2015 v 12:50 | Reagovat

Se s tim prostě nesmířim. Vítejte v totalitě, kde lidem diktujou, co maj a nemaj dělat. Za chvilku budou podniky, kam nebudou moct chodit lidi s dlouhýma vlasama. Zase.
Co je kurva za problém v systému, kterej fungoval do teďka? A fungoval, ne že ne. Kuřácká/nekuřácká část. Co víc dopíči chtít? Pokud někomu kouř vyloženě vadí, tak ať neleze do podniků, který sou jenom kuřácký. A naopak, kuřáci nekouří v nekuřáckých podnicích. Nevidim jedinej zasranej problém.
Všichni maj kecy na to, že sou kuřáci ufňukaný, že se jim to zakáže, ale co to takhle obrátit? Nejsou spíš ty nekuřáci ufňukaný, že jim ti zlý kuřáci pořád jenom ubližujou? Vážně, nechápu, co je za problém to nechat tak, jak to je.
Tenhle zákon neni kompromis, tohle je znevýhodňování jedný strany na úkor druhý. A to považuju za velkej problém. Navíc, když už sme u toho systému...podniká se soukromě. Majitel má kurvaže právo rozhodnout vo tom, jestli se v jeho podniku bude kouřit, nebo ne. R.I.P capitalism...

23 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 2. července 2015 v 13:03 | Reagovat

Myslím, že to není ten nejskvělejší krok. Když nebudou kouřit v podnicích o to víc budou kouřit venku na ulici. Tohle by si každá restaurace měla pořešit sama :-)

24 Jana Jana | E-mail | Web | 2. července 2015 v 13:09 | Reagovat

Myslím si, že (jak ostatně píšeš) zákaz by si měl regulovat majitel podniku a mít to napsáno nějak velikým u vchodu (aby mohl kdokoliv dovnitř a nedivil se, že smrdí) a na stránkách. Já osobně mívám období, kdy si u piva či kávy zapálím a nevím, jak bych to dělala v zimě. :-?

25 queen6 queen6 | E-mail | Web | 2. července 2015 v 13:28 | Reagovat

Jako absolutní nekuřák tento zákaz také opravdu vítám, konečně jednou ti nahoře vymysleli také něco prospěšného a ne jak si ještě více nahrabat a rozkrást vše,co jim přijde pod ruku.

Objektivně vzato jsou kuřáci jen obyčejní a v dost velkém procentu případů také militantní feťáci, i když mi možná  mnozí z vás budou oponovat, že mezi kuřáky a uživateli jiných drog je dost velký rozdíl. Objektivně vzato v tom však žádný podstatný rozdíl není, liší se jen případné fyzické, či psychoaktivní účinky a způsob aplikace, což je ale v tomto případě  naprosto irelevantní.

Nejvtipnější jsou ale na tomto zákazu pro kuřácké argumenty většiny závislých omezujících se pouze na zástupné důvody, které by nemohlo myslet vážně, ani pětileté dítě natož rozumně myslící dospělý.

Podobně směšnými argumenty se ohánějí i majitelé hospod a restaurací, kteří si pletou demokratické státní zřízení s anarchií a zapomínají přitom na to, že v určitých případech jsou zájmy většiny prioritní, a tudíž nadřazené zájmům jednotlivce.

26 surpan surpan | E-mail | Web | 2. července 2015 v 13:30 | Reagovat

Jsem už asi 6 let nekuřák, předtím jsem 7 let docela dost kouřil. Restaurace a hospody, kde se kouří nevyhledávám, bo mi to vadí. Ale nechápu, proč by se mělo plošně zakázat kouření? Co je to za blbost? Stačí určit, jestli je hospa kuřácká nebo nekuřácká, to si rozhodne majitel, jak píšeš, dělení hospody na salonky je blbost, bo to stejně pak smrdí všude. Ale zakázat kuřákům kouření je blbost, mělo se to rozdělit, ne všem zase ubrat pořádný kus demokracie. Přijde mi poslední dobou, jako by se nad námi stahovala demokratická smyčka, vše se zakazuje, přesně vyměřuje, dělají se stupidní zákony. Proč proboha?

27 pukavcisyn pukavcisyn | Web | 2. července 2015 v 13:41 | Reagovat

Neprozradím, zda kouřím, nebo ne :-P
Můj názor je takový, že tenhle zákon je čovina. Možná trochu chápu snahu donutit lidi méně kouřit, ale pravej kuřák si zapálí tak jako tak. Holt to nebude u píva, ale před knajpou, kde je větší pravděpodobnost rušení nočního klidu pro okolní obyvatele. Nelíbí se mi akorát ta skutečnost, že vláda káže soukromým podnikatelům, co ve svých podnicích dovolí a co ne. Alkohol a cigarety jsou legální, navzdory třeba méně škodlivé marihuaně, ale přesto si ve svým podniku nemůžu rozhodnout, zda dovolím to či ono?
Nikdy jsem nezažil extrémy, kdy by se kuřák choval agresivně k nekuřákovi, jenž podotkne, že je mu kouř nepříjemný, nebo naopak, že by kuřák remcal na nekuřáka - ta vzájemná tolerance tam prostě je, tak nevím proč se do toho vláda vměšuje rádoby vděčným zákonem!!

28 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 2. července 2015 v 14:11 | Reagovat

Já souhlasím.
Sice jsem nekuřák, ale ten zákaz mi přijde jako velkej nesmysl. Takovej zakamuflovanej komunismus. Když bych byla majitelkou hospody, je snad moje věc, jestli si sem pustím kuřáky nebo ne, není to snad normální? Je to obrovské omezení, fakt mi to připomíná režim. Vláda, která cpe cigarety do všech sortimentů, až po ty nejmenší trafiky, má z toho peněz, jak kamenů, bude najednou tvrdit, jak moc jí záleží na lidském zdraví a zakazovat kouření v restauracích :))). Kdyby jim na tom opravdu záleželo, zakázali by kouření na veřejnosti (myslím ulicích a pod. ne vyhrazená místa, jako například hospody) - to už smysl dává, ne? Je to jenom jedno velký šméčko :) .. a právě ta manipulace jde vidět už jenom na těch anketách, jak jsi zmínila :)

29 Blanka Blanka | Web | 2. července 2015 v 14:28 | Reagovat

Jsem nekuřák,ale myslím si,že měly být buď prostory jak pro kuřáky,tak nekuřáky nebo prostě holt celé kuřácké prostředí.Přijde mi to jako trochu diskriminace kuřáků,na druhou stranu je pravda,že tim škodí i nekuřákům.Těžko říct,co je správné.Má to hodně pro a proti :)

30 Amazonka Amazonka | Web | 2. července 2015 v 14:30 | Reagovat

Přijde mi, že na hlavní stránce ti z článku udělali úplně něco jiného, nebo tak, že jsem z toho pochopila, že jsi pro zákaz a po přečtení článku zjistím opak :D Ale za to samozřejmě nemůžeš.
Jinak s tebou souhlasím. Ať jsou kuřácké a nekuřácké podniky, případně kuřácká a nekuřácká zóna a pak nechápu, co je špatně.

31 smíšek smíšek | 2. července 2015 v 14:50 | Reagovat

Ale jo, ať si klidně kouří, ale ať to nevyfukujou... ;-)

32 kikilps kikilps | E-mail | Web | 2. července 2015 v 15:45 | Reagovat

Myslím že tenhle zákaz lidem hodně prospěje :).

33 AnnElfwind AnnElfwind | E-mail | Web | 2. července 2015 v 17:15 | Reagovat

Kouření je mi volný, za předpokladu, že se nejedná o malý a uzavřený prostor. To mi potom vadí.
Sama nekouřím, nicméně, pokud mi kuřík svoji cigaretu necpe vyloženě pod nos, tak ať si klidně zapálí. Je to jeho zdraví, který ničí.

34 HockeyGirl HockeyGirl | E-mail | Web | 2. července 2015 v 17:21 | Reagovat

Jsem s tebou, jednoznačně jsem pro zákaz kouření :-)

35 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 2. července 2015 v 18:17 | Reagovat

Kouření škodí zdraví - to snad stojí nad vším ostatním.
Správný krok to je. Škoda, že přišel až s takovým zpožděním.

36 Ang Ang | Web | 2. července 2015 v 18:27 | Reagovat

Já souhlasím. Majitel by měl možnost o tom rozhodnout - nebo by mělo být povinné mít alespoň nekuřáckou ČÁST podniku.
A ještě spíš bych to dělila na restaurace a hospody.

37 Grumpy Grumpy | Web | 2. července 2015 v 19:31 | Reagovat

Proboha, jsme poslední země v Evropě, kde se ještě v hospodách kouřit může. V jiných zemích to problém není, nechápu, proč by u nás být měl. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, a myslím, že právo na nezakouřený vzduch by mělo být důležitější než právo si zapálit.

38 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 2. července 2015 v 21:06 | Reagovat

Byla jsem závislák, od 48 let nekouřím, což je tedy už 12 let a je mi dobře. Přesto jsem pro, aby se v restauracích smělo kouřit ve vyhrazených částech, protože jakmile se budou dělat hloučky před lokálem, bude to větší hnus. Vždyť si vemte, že na nádražích se nesmí kouřit už dávno a jak to vypadá před nádražími. Kuřáci mi nevadí, ale kupodivu astmatikům jo. Nevadí mi kouř, ale vadí mi, co po sobě kuřáci zanechávají na veřejných komunikacích , zastávkách. V hospodě dostanou popelník a netípou to botou o zem.  Striktní zákazy jsou spíš na škodu. ;-)

39 piuPIU piuPIU | Web | 2. července 2015 v 21:42 | Reagovat

Já se docela těším na to, že mi nebudou po večeru v baru smrdět vlasy a oblečení knajpou. Ale jinak se bojím, že to pár podniků zruinuje. Hodně lidí chodí do hospody na pívo a cigárko, který si nemůže dát doma (buď má malý caparty, nebo to nedovolí partner, a nebo to zakázali rodiče), a když to nepůjde ani v oblíbeným podniku, budou návštěvy trošku bezdůvodný, protože pivko s kamarádama si určitě může dát u někoho (nebo u sebe) doma.

40 Cleo Cleo | Web | 2. července 2015 v 22:02 | Reagovat

Já upřímně se na to moc těším! :) Ale myslím, že spousta kuřáků bude naštvaná. :D

41 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 2. července 2015 v 22:32 | Reagovat

Většinu hospod cigárovej kouř prostě definuje. Je to atmosferický, normální a je kravina to měnit všude. Podle kategorií ano, ale na všechny podniky je to kravina. Nekouřím a pokud mi to vysloveně někdo nefouká do ksichtu, nemám s kiřáky problém. A pokud jim není čtrnáct. Asi tak.

42 xyz xyz | E-mail | Web | 3. července 2015 v 8:55 | Reagovat

Zejména ty, omladino česká, čiň pokání, vyjdi z věčného puchu pivnic a kaváren a oblékni se ve cvičební roucho sokolské, tuž se ve prospěch národa a naprav konečně hříchy na zdraví, svěžesti a statečnosti své...

Ne, a teď trochu vážněji - strašně jsi u mě teď stoupla v ceně svou tolerancí. Já chápu, že jsou lidi nasraný, když jim někdo fouká kouř do ksichtu, a ačkoli jsem kuřák, vadí to i mně, a proto to nedělám - ve společnosti nekuřáka se ptám, jestli si můžu zapálit, a i když se mi dosud nestalo, že by řekl NE!, jsem ochotná odejít si zakouřit ven.

Ovšem nebudeme si nic nalhávat, jsu v našich řadách bezohlední kuřáci a arogantní nekuřáci a ti když se potkaj, je z toho z pohledu třetí osoby pokoukáníčko na celej večer:-))

ámen.

43 Emily Emily | Web | 3. července 2015 v 9:13 | Reagovat

Nekouřím a kouření mi vadí. Ne že bych utíkala od každého kuřáka se strachem z chycení rakoviny, ale ten zápach je prostě hnus. Já osobně zákaz kouření v restauracích vítám, neboť se mi najednou rozšiřuje možnost výběru podniků, kam se můžu jít najíst. A samozřejmě také chápu, že kuřáci na to budou mít asi trochu jiný názor.

44 Narsis Narsis | E-mail | Web | 3. července 2015 v 9:48 | Reagovat

Já osobně jsem nekuřák. Nemám ráda, když mi někdo kouří pod nos. Chápu, že si.kuřáci rádi zakouří, ale nemusí tím otravovat ostatní. Proto bych podporovala spíš kuřácké salónky. Proti kuřákům nic nemám, jsou celkem fajn. Jen mi vadí ten kouř.

45 Janča Janča | E-mail | 10. července 2015 v 20:43 | Reagovat

Taky jsem nekuřák - nikdy jsem nekouřila a nejspíš ani nebudu, ale žiju s tátou kuřákem už celých 18 let, tak jsem na to zvyklá. Vadí mi, když jde dým přímo na mně, ale aby lidi u vedlejšího stolu nemohli kouřit, mi přijde nesmyslné. Že se nemá kouřit, když je doba obědů, je úplně super, ale to podle mě stačí. Nebo rozdělení restaurace na kuřáckou a nekuřáckou část, to je taky fajn. Případně podle toho rozhodnutí majitele, ale aby se podle zákona nesmělo kouřit nikde? A kde je ta naše úžasná SVOBODA? Nevím no, taky mi to přijde utažené za vlasy, ale třeba se ti kuřáci kouřit odnaučí a bude to fajn. A nebo přestanou chodit do restaurací a provozovatelé budou mít po srandě.

46 ponorrka ponorrka | Web | 7. srpna 2015 v 15:23 | Reagovat

Zdá se to být neuvěřitelný, ale je to tak! Ano, naše blogové mimino slaví 1. narozeniny, tak jsme se rozhodly tě pozvat na narozeninovou soutěž o hodnotné ceny. Tak přijď, těšíme se!
Pon a Orrka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••